5 korzyści, jakie przyniesie Twojej firmie Business Intelligence

Każde istniejące przedsiębiorstwo zbiera ogromną ilość danych dotyczących jego prosperowania, klientów i rynku. Nie każde jednak ma świadomość tego, że wykorzystanie tych informacji może wynieść je na wyższy poziom zarządzania strategicznego i znacząco poprawić jego konkurencyjność na tle innych firm. W jaki sposób? Dzięki zastosowaniu narzędzi z zakresu Business Intelligence oraz efektywnej Analizy Danych.

Czym jest Business Intelligence (BI)?

Określenie to zostało użyte po raz pierwszy przez H.P. Luhna w 1958 roku w celu nazwania narzędzi służących do analizy danych. W obecnych czasach BI to znacznie więcej. Mianem tym określa się bowiem cały proces przeobrażania danych w informacje i wiedzę, które podane w postaci interaktywnych wizualizacji wpływają na podejmowanie trafnych decyzji i maksymalizację przychodów przedsiębiorstwa. Business Intelligence odpowiada również za automatyzację procesów analizy danych, dzięki czemu pracownicy nie muszą spędzać długich godzin na tworzeniu raportów. W efekcie narzędzia analizy biznesowej pozwalają zastosować najodpowiedniejsze w danym czasie rozwiązania, które wpłyną na optymalizację wszystkich obszarów prosperowania Twojej firmy.

Business Intelligence to obecnie znacznie więcej niż narzędzia służące do analizy danych.

Korzyści wynikające z Analizy Danych oraz BI

Zalet wynikających z wykorzystania potencjału analizy danych jest naprawdę wiele. W firmowych informacjach, które gromadzimy leży olbrzymi potencjał, który często nie jest wykorzystywany. Można zatem stwierdzić, że w takiej sytuacji kadra managerska i zarządzająca kieruje firmą, której de facto nie zna. Brak wykorzystania danych, które mamy na wyciągnięcie ręki może zatem zaprowadzić przedsiębiorstwo w miejsce, w którym nie powinno się znaleźć. Opieranie się na przeczuciach, niepełnych informacjach lub ślepe podążanie za konkurencją to stąpanie po cienkim lodzie.

Wykorzystanie danych, opisujących działanie naszej firmy to bardzo rozsądne podejście, jeżeli zależy nam na własnym biznesie. Zastanawiasz się, jakie konkretne korzyści może przynieść Twojej firmie analiza danych? Oto niektóre z nich:

1. Poprawa satysfakcji klienta

Główną cechą firm odnoszących największe sukcesy jest dokładne zdefiniowanie persony ich klienta oraz jego potrzeb. Jeżeli nie wiemy dla kogo i w jakim celu tworzymy nasze produkty z pewnością nie zbudujemy dochodowego biznesu. Oprogramowanie BI pozwala poznać zachowania, personę i otrzymać informacje zwrotne dotyczące nabywców naszych towarów lub usług. Dane te pokazują najchętniej wybierane przez naszych klientów produkty, pozycje w naszej ofercie mające największą marżę oraz pozwalają zdecydować, w marketing których wyrobów powinniśmy więcej zainwestować, aby podnieść zyski. Wiedza z zakresu BI  umożliwia też identyfikację braków w naszej ofercie, a wprowadzenie niezbędnych zmian zwiększa zadowolenie klientów. Na podstawie analizy baz danych dotyczących opinii odbiorców możemy wprowadzić modyfikacje zapewniające doskonałą obsługę i wzrost satysfakcji osób korzystających z oferowanych przez nas usług i towarów.

Istnieje ogromna ilość korzyści wynikających z zastosowania BI. Do najpopularniejszych z nich należą m.in. poprawa satysfakcji klienta oraz podejmowanie lepszych decyzji biznesowych przez przedsiębiorców.

2. Lepsze decyzje biznesowe

Prawda jest taka, że sukces każdego rodzaju przedsiębiorstwa zależy od danych. Informacje na temat sprzedaży, finansów lub operacji są podstawą tworzenia strategii i podejmowania słusznych decyzji. Oczywiście, zdarzają się czasem kwestie, w których warto zaufać intuicji lub przeczuciu, jednak nie jest ich zbyt wiele. Przeprowadzanie analiz danych, w efekcie których otrzymujemy informacje na temat sprzedaży, finansów lub operacji może posłużyć do tworzenia raportów w czasie rzeczywistym, opartych na wizualizacjach, wykresach i tabelach. Przedstawione w ten sposób informacje w szybki oraz trafny sposób unaocznią panujące trendy i z pewnością pomogą podejmować najlepsze decyzje biznesowe, w dużo krótszym czasie. BI można wykorzystać również w planowaniu całej strategii funkcjonowania firmy, aby dzięki niepodważalnym, twardym dowodom obrać najlepszy możliwy kierunek. Kluczem do sukcesu są decyzje oparte na niepodważalnych faktach, a nie założeniach i domysłach.

3. Oszczędność pieniędzy

Wszystkie procesy zachodzące w firmie powinny być jak najlepiej zoptymalizowane, aby zapobiec generowaniu niepotrzebnych kosztów. Narzędzia BI pozwalają pracownikom i kierownictwu poświęcać więcej czasu na skupienie się na intensyfikacji produktywności czy wzroście efektywności pracy, zamiast zbieraniu i wprowadzaniu danych oraz generowaniu raportów. Automatyzacja = oszczędność. Dodatkowo uzyskanie wielowymiarowego wglądu w działanie przedsiębiorstwa umożliwia zidentyfikowanie problemów i usprawnienie operacji, a co za tym idzie, oszczędność pieniędzy, które przepadały w otchłani nieprzemyślanych działań.

Narzędzia Business Intelligence pozwalają użytkownikom na obserwowanie sytuacji przedsiębiorstwa w czasie rzeczywistym, co znacząco wpływa na zminimalizowanie wszelkiego ryzyka związanego z zarządzaniem firmą oraz powoduje zauważalną oszczędność pieniędzy.

4. Minimalizacja ryzyka

Podejmowanie decyzji biznesowych zawsze wiąże się z pewnego rodzaju ryzykiem. Jednym z najskuteczniejszych sposobów jego minimalizacji jest analizowanie danych takich jak sytuacja na rynku, oczekiwania konsumentów, a także efekty wcześniej podejmowanych kroków. Ryzyko jest nieodłączną częścią zarówno całego życia człowieka, jak i prowadzenia firmy. Wszystko, co robimy niesie ze sobą jakiegoś rodzaju zagrożenia. Kluczem do sukcesu jest zatem ograniczanie zbędnego ryzyka i podejmowanie przemyślanych, opartych na niepodważalnych faktach decyzji, które mają największą szansę na powodzenie. Analiza danych historycznych firmy przy jednoczesnym śledzeniu panujących na rynku trendów i rozeznaniu w bieżącej sytuacji przedsiębiorstwa to klucz do osiągnięcia sukcesu i ogromna szansa dla naszego biznesu.

5. Wzrost zysków

Intensyfikacja zysku dzięki zastosowaniu narzędzi BI jest złożona i wielowymiarowa. Analiza ogromnych ilości danych z różnych zakresów działania firmy pozwala zobaczyć, które obszary generują błędy, rozbieżności i tym samym przynoszą straty. Wiedza to pierwszy krok do optymalizacji. Dla specjalistów zajmujących się sprzedażą wykorzystanie informacji handlowych otrzymanych dzięki analizie danych będzie stanowiło wskazanie obszaru, w który warto zainwestować budżet w przyszłości. Zatem, aby wpłynąć na intensyfikację przychodów, należy posiadać kompletną wiedzę, która umożliwi podjęcie odpowiednich kroków w każdej ze stref wymagających reakcji. 

Analiza danych i Business Intelligence to nowoczesne narzędzia poprawiające efektywność, produktywność oraz zwiększające zyski firm. W Datalize potrafimy wykorzystać dane w 100%, przekuć je w rzetelne informacje, a następnie istotną wiedzę, która wyniesie Twój biznes na zupełnie nowy poziom.

Analizę danych można i warto wykorzystać we wszystkich możliwych obszarach działania przedsiębiorstwa. Ilość wynikających z niej korzyści jest naprawdę imponująca. Nie dziwi zatem fakt, że analityka biznesowa przeżywa obecnie swój wielki rozkwit. Każde nastawione na rozwój i sukces przedsiębiorstwo korzysta już z narzędzi BI. Jako przedsiębiorca należy mieć świadomość tego, że wyłącznie dzięki podejmowaniu działań biznesowych opartych na analizie danych w czasie rzeczywistym możliwy jest wzrost satysfakcji naszych klientów, podejmowanie najlepszych decyzji biznesowych, oszczędność kosztów, zminimalizowanie ryzyka podejmowanych kroków czy intensyfikacja przychodów.

Intuicja, choć wysoko rozwinięta u niektórych osób, może być zawodna i używanie jej w obszarach, w których osiągalne jest opieranie się na dowodach wydaje się nie do końca rozsądne. Zdecydowanie lepiej zostawić sobie możliwość stosowania przeczucia na sytuacje, w których nie posiadamy żadnego zaplecza w postaci sprawdzonych informacji, a we wszystkich innych okolicznościach stosować dobrodziejstwo, jakim jest dla naszej firmy analiza danych i zastosowanie narzędzi BI.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram

Umów bezpłatną konsultację

Zapisuję się do newslettera!

Uwaga, bardzo ważne!

Potrzebujesz kliknąć przycisk w pierwszej otrzymanej ode mnie wiadomości, by potwierdzić swój adres! Jeśli wiadomość nie przychodzi, sprawdź foldery „spam” i „oferty”.

Administratorem Twoich danych osobowych podanych w formularzu jest Natalia Drążek prowadząca działalność gospodarczą pod firmą Datalize Limited. Twoje dane są przetwarzane przez Administratora w celu wysyłki newslettera. Szczegóły związane z przetwarzaniem danych osobowych znajdziesz w Polityce Prywatności – zakładka Newsletter!

Insigne

Curabitur non nulla sit amet nisl tempus convallis quis ac lectus.

Services

Head Office

Insigne

Curabitur non nulla sit amet nisl tempus convallis quis ac lectus.

Services

Head Office